Canalaphonic 2016

What: Canalaphonic

When: 23 September 2016 - 7:00 pm
 24 September 2016 - 7:00 pm

Where: City Centre, Dublin (see map)

How much: Free entry

Now in its second year, Canalaphonic is set to take place on 23 and 24 September across various venues in Dublin City Centre and Rathmines.

On top of music, there will be family activities in St. Mary’s College, the return of Canal Bank Market at Portobello, photography and art exhibitions, opera, theatre and more.

This year, the main stage – Making Waves – will be the 5,000 capacity Leinster Cricket Grounds in the middle of Rathmines. Other venues hosting the festival include Opium Rooms, Bernard Shaw, The Barge, Abner Brown’s and more.

Line-up and stage times

Friday, 23 September

Making Waves – 1 Observatory Lane, Rathmines

5pm – Mutefish

6pm – Jem Mitchell Band

7pm – Barq

8pm – The Eskies

Whelan’s Upstairs

20:45 – The Fontaines

21:45 – Thumper

22:45 – New Valley Wolves

23:45 – Ealadha

00:45 -The Magnapinna

01:46 -Mother Mooch

Whelan’s Front Bar

19:00 – Trooper Charlie

20:00 – Dawn Chorus

21:00 – Marcus Carcas

22:15 – Brass Tracks

Opium Rooms – 26 Wexford St, Dublin 2

19:30 – Pretty Beast

20:30 – Vernon Jane

21:30 – Mescalito

Lock 6

17:00 – DJ Rez Lowe

18:30 – Alex Smyth

20:00 – Bodies

21:30 – RSAG

23:00 – Groovement Soul DJ’S

Graces – Rathgar Road Dublin

21:00 – 23:45  – Trad Session

The Bernard Shaw – 11-12 Richmond St S, Dublin 2

20:45 – Sean X

21:45 – Tebi Rex

22:45 – Damola

23:45 – Katie Laffen

Harbour Playhouse – 30 Avenue Rd, Dublin 8

21:00 – Cut Once

22:00 – Bad Bones

23:00- Swords

Mother Reilly’s – Rathmines

21:00  – ETC.

22:00 – The Sour Seeds

23:00 – Brain Donation

Rody Bolands – Rathmines

21:00  – Five dollar shakes

22:00 – Ross Breen

23:00 – The Shades

Copan – Rathmines

21:00 – District Daze

22:00 – TBC

23:00 – Fox E & The Good Hands

Slattery’s – Rathmines

21:00 – Dead Sets

22:00 – Red Moon Bayonnets

23:00 – The Viking Project

Blackbird – Rathmines

21:00 – Wastefellow

22:00 – Free Sunshine Acid

23:00 – Third Smoke

The Barge
42 Charlemont St, Dublin 2, Ranelagh

21:00  – Aural Air

22:00 – Tadgh

23:00 – The Statics

Saturday, 24 September

Making Waves – main stage

2pm – St. Marys choir

3pm – The Bonnymen

4pm – My Fellow Sponges

5pm – Mick Pyro

6pm – Sample Answer

7pm – Zaska

8pm – Rocstrong

Whelan’s Upstairs

23:00 – Elder Druid

00:00 – Ten Ton Slug

01:00 – Two Tales of Woe

Whelan’s Front Bar

18:45 – Shelly Buckspan

19:45 – Reverend JM’s Panic Worship

20:45 – WOLFF

21:45 – Mongrel State

23:00 – The Cosmic Funk Band

Opium Rooms

19:30 – Elephant

20:30 – Kevyn

21:30 – Gavin Glass

34 Lennox Street

15:45 – Lets Set Sail

16:45 – Anna Mieke Bish

17:45 – Participant

Lock 6

13:30 – Long Island Sound

16:45 – The Outer Limits

20:00 – Heros in Hiding

21:15 – Paddy Dennehy & The Red Herring

23:45 – Boots & Cats & Bedlam DJs

Graces – Rathgar Road Dublin

21:00 – 23:45  – Trad Session

The Bernard Shaw – 11-12 Richmond St S, Dublin 2

20:45 – Sean X

21:45 – Tebi Rex

22:45 – Damola

23:45 – Katie Laffen

Harbour Playhouse – 30 Avenue Rd, Dublin 8

21:00 – Lewis Kenny Poetry

22:00 – Vyvienne Long, Music

23:00 – Sarah Griffin, Poetry

Isabella’s Ice-Cream
268 Rathmines Rd Lower, Dublin 6

15:00 -Beatrix Nova

16:00 – Keith Plunkett

17:00 – Saramai

Alan Hanna’s Bookshop
270 Rathmines Rd Lower, Dublin 6

15:00pm – Baker jnr

16:00pm – Rosa Nutty

17:00pm – Joanna Marie

Rathmines Library

13:00pm – Amanda Bell

14:00pm – Christine Broe

15:00pm – Rathmines Writers Workshop Readings

Two Fifty Square
Williams Park, Rathmines Rd Lower, Rathmines, Dublin

15:00 Neev Kennedy

16:00 Niall Thomas

17:00 Dovecoat

Moda – Rathmines

15:00pm – Luke Clerkin

16:00pm – Elga Fox

17:00pm – Deco Fitzsimons

MVP – 29 Upper Clanbrassil Street, Dublin 8

21:00 – Graham Sweeney

22:00 – Grainne Hunt

23:00 – Arbours

Mother Reilly’s – Rathmines

21:00 – Military Road

22:00 – Fiction Peaks

23:00 – Youth Mass

Rody Bolands – Rathmines

21:00 – Kolumbus

22:00 – Brass Phantoms

23:00 – Those Responsible

Copan – Rathmines

21:00 – Choice

22:00 – Suan

23:00 – Backroad Smokers Club

Slattery’s – Rathmines

21:00 – Roisin ElCherif

22:00 – Chase Nova & The MIssing C

23:00 – David Keenan

Blackbird – Rathmines

21:00n – Laura Keane

22:00 – Hvmmingbird

23:00 – Scoops

The Barge
42 Charlemont St, Dublin 2, Ranelagh

21:00 – We went down

22:00 – Galia Arad

23:00 – Ailbhe Reddy

Whelan’s Main Stage

19:45 – Late City Edition

20:45 – Mongoose

21:45 – CC Brez

ShareShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+


See also: Upcoming gigs at City Centre, Dublin